אודות המרכז הרעיוני חינוכי

המרכז הרעיוני של קרן ברל כצנלסון הוא הזרוע החינוכית והציבורית של הקרן. המרכז פועל באמצעות חינוך, פיתוח מנהיגות ופעולה בזירה הציבורית, לקידום ערכים של שוויון וצדק חברתי בישראל. המרכז מפתח ומפעיל תכניות חינוך מגוונות המכשירות סוכני שינוי בזירה המקומית והארצית, ועוסק בהכשרת חוקרים, משרתי ציבור ופעילים.

פעילות המרכז הרעיוני מבוססת על שלוש זרועות: תכניות חינוך והכשרה, פרויקטים בזירה הציבורית ומרכז חשיבה שבמרכזו תכנית "דרך" - תכנית עמיתי ברל כצנלסון, המגבשת תפיסה רעיונית ומעשית עדכנית ומוצקה למחנה השמאל בישראל ומכנסת קהילה המרצים והדוברים הצעירים הבולטים במחנה. בין תכניות המרכז הן תכנית "פולי-תקוה" להכשרת מנהיגות סוציאל-דמוקרטית צעירה, דו"ח השנאה המנטר את השיח האלים ברשת ונאבק בגזענות ובהסתה, תכנית "שבילים" לציונות וצדק חברתי הפועלת בקרב מובילים חברתיים בפריפריה החברתית ותכניות רבות נוספות. למרכז הרעיוני שיתופי פעולה רבים עם גופי שטח מובילים.

בתחילת שנת 2017 קרן ברל כצנלסון והמכללה החברתית-כלכלית החליטו לשלב ידיים ולהרחיב את שיתוף הפעולה ביניהן, שהחל בשנת 2014. השותפות האסטרטגית מתבטאת בניהול משותף של המרכז הרעיוני והמכללה, בריכוז משותף של כלל התכניות ובעבודה משותפת לטיפוח והרחבה של קהילת המרצים, החוקרים והפעילים. שיתוף פעולה זה מאפשר יצירת שלם הגדול מסך חלקיו - תשתית רעיונית וארגונית חזקה ואפקטיבית.

 

 

דבר מנכ"ל המרכז הרעיוני והמכללה החברתית-כלכלית - רמי הוד

 

ברל כצנלסון היה הבנאי של תנועת העבודה והשמאל הציוני בישראל. אדם ששילב בין חזון למעשה, ויצק את התשתית למדינת הרווחה בישראל.

 

כשעתידה של התנועה הציונית היה לוט בערפל, הבין ברל את מה שאנו מחויבים להבין גם היום - כדי לחולל שינוי, חשובה מכולן היא מלאכת הבנייה. בנייה של מפעלים חינוכיים, הכשרת פעילים, תנועות נוער ובוגרים, אמצעים להפצת דעות וניתוחים וארגוני עובדים. מוסדות אלה, שבנו ברל ושותפיו כבסיס למדינה שבדרך, מהווים מרכיב מפתח בסיפור ההצלחה האדיר של הציונות. סיפור בו מדינה חדשה ונטולת משאבים, הצליחה לבנות, למרות מציאות של מלחמות ואיומים, כלכלה חזקה ותעשייה משגשגת, מערכות ביטחון ומוסדות תרבות, ובו בזמן לבסס מערכת חינוך ציבורית, מערכת בריאות מתקדמת ומערך ביטחון סוציאלי איכותי. גם השגיאות שנעשו על-ידי תנועת העבודה ההיסטורית לא יכולות להצדיק את השינויים החדים שחלו במדיניות החברתית-כלכלית בישראל בשנים האחרונות, שינויים שפגעו במדינת הרווחה והרחיבו את הפערים החברתיים.

 

תהליכי הפרטה בחינוך ובבריאות, שהידקו את הקשר בין הכנסת ההורה לאיכות הטיפול שמקבל הילד; פגיעה בעבודה המאורגנת והעברת עשרה אחוזים מהעובדים במשק להעסקה קבלנית; הפיכת הזכות לקורת גג מעניינה של המדינה ומוסדותיה לסחורה הנמכרת בשוק; שחיקה מתמשכת של השכר בשעה שיוקר המחיה מאמיר. כל זאת, לצד אמונה בניהול הסכסוך במקום בפתרון שלו ופגיעה קשה במרקם היחסים העדין בין יהודים לערבים. כיצד משנים מדיניות זו? שאלו מאות אלפי ישראלים במחאת הקיץ 2011. כיצד סוללים לחברה הישראלית דרך של שלום וצדק חברתי, שוויון בין יהודים וערבים, נשים וגברים? אנו שואלים היום. קודם כל, בונים.

 

המרכז הרעיוני בקרן ברל כצנלסון פועל להתחדשות וחיזוק של ערכי תנועת העבודה והשמאל הציוני בישראל. אנחנו, צוות המרכז הרעיוני בשיתוף המכללה החברתית-כלכלית, מובילים תכניות חינוך והכשרה הפוגשות קהלים שונים ומבקשות להכשיר את הדור הבא של המנהיגים- בשירות הציבורי, בשלטון המקומי, בפוליטיקה, בעולם העבודה ובקהילות שונות ומגוונות. אנו מובילים פרויקטים ציבוריים למאבק בגזענות ובהסתה ולשינוי השיח החברתי-כלכלי ומבססים מרכז חשיבה המורכב מחוקרים ומרצים צעירים מובילים. אנו עושים פעולות אלו ואחרות ברוח חזונו של ברל כצנלסון ובהשראת מלאכת הבנייה הרעיונית והמעשית שהייתה נר לרגליו. 

 

בברכה,

רמי הוד

 

 

צוות המרכז הרעיוני והמכללה החברתית כלכלית

 • רמי הוד

  רמי הוד

  מנכ״ל המרכז הרעיוני והמכללה החברתית כלכלית

 • ענת רוזיליו-אדלר

  ענת רוזיליו-אדלר

  סמנכ״לית המרכז הרעיוני ומנהלת הזירה הציבורית של הקרן

 • טל ויינטראוב

  טל ויינטראוב

  עורכת ראשית, כתב העת תלם

 • אדם רז

  אדם רז

  עורך שותף של כתב העת תלם

 • אביעד הומינר-רוזנבלום

  אביעד הומינר-רוזנבלום

  מנהל מדיניות וחוקר

 • יערה מן

  יערה מן

  מנהלת תחום חברה וכלכלה במרכז הרעיוני

 • ניר רייזלר

  ניר רייזלר

  עורך המרכז הרעיוני

 • רוני כספי

  רוני כספי

  חוקרת

 • עינב פלבר פרי-נס

  עינב פלבר פרי-נס

  רכזת מערכת כתב העת תלם ומנהלת אדמיניסטרטיבית של המרכז הרעיוני

 • ד"ר מיקי פלד

  ד"ר מיקי פלד

  חוקר בכיר

 • מיכל צ'רנוביצקי

  מיכל צ'רנוביצקי

  מקדמת מדיניות ומנהלת תכנית "חרדים למדינה"