אודות המרכז הרעיוני חינוכי

המרכז הרעיוני פועל לקידום ערכים של ציונות, צדק חברתי וחברה משותפת בישראל, באמצעות פיתוח מנהיגות ופעולה בזירה החינוכית ובזירה הציבורית. המרכז מפתח ומפעיל תכניות מנהיגות מגוונות ועוסק בהכשרת חוקרים, משרתי ציבור ופעילים. פעילות המרכז נשענת על שלוש רגליים: תכניות חינוך והכשרה לאנשים הפועלים במערכות השפעה, ביניהם חברי מועצה, מנהיגים מקומיים, כלכלנים צעירים ומנהלי מכינות קדם צבאיות; מרכז חשיבה שבמרכזו 'דרך'- תכנית עמיתי ברל כצנלסון המורכבת מחוקרים ופעילים מובילים המשמשים כמרצים של הקרן בתכניותיה השונות; והזירה הציבורית הממוקדת במאבק בגזענות ובקידום אג'נדה סוציאל-דמוקרטית בשיח הציבורי.

 

בתחילת שנת 2017 קרן ברל כצנלסון והמכללה החברתית-כלכלית החליטו לשלב ידיים ולהרחיב את שיתוף הפעולה ביניהן שהתחיל בשנת 2014. השותפות האסטרטגית בין הארגונים מתבטאת בניהול משותף של המרכז הרעיוני והמכללה, בריכוז משותף של כלל התכניות ובעבודה משותפת לטיפוח והרחבה של קהילת המרצים, החוקרים והפעילים. שיתוף פעולה זה מייצר תשתית רעיונית וארגונית גדולה וחזקה.

דבר מנהל המרכז הרעיוני- רמי הוד

 

ברל כצנלסון היה הבנאי של תנועת העבודה והשמאל הציוני בישראל. אדם ששילב בין חזון למעשה, ויצק את התשתית למדינת הרווחה בישראל.

 

כשעתידה של התנועה הציונית היה לוט בערפל, הבין ברל את מה שאנו מחויבים להבין גם היום- כדי לחולל שינוי, חשובה מכולן היא מלאכת הבנייה. בנייה של מפעלים חינוכיים, הכשרת פעילים, תנועות נוער ובוגרים, אמצעים להפצת דעות וניתוחים וארגוני עובדים. מוסדות אלה, שבנו ברל ושותפיו כבסיס למדינה שבדרך, מהווים מרכיב מפתח בסיפור ההצלחה האדיר של הציונות. סיפור בו מדינה חדשה ונטולת משאבים, במציאות של מלחמות ואיומים, הצליחה לבנות כלכלה חזקה ותעשייה משגשגת, מערכות ביטחון ומוסדות תרבות, ובו בזמן לבסס מערכת חינוך ציבורית, מערכת בריאות מתקדמת ומערך ביטחון סוציאלי איכותי. גם השגיאות שנעשו על-ידי תנועת העבודה ההיסטורית, לא יכולים להצדיק את השינויים החדים שחלו במדיניות החברתית-כלכלית בישראל בשנים האחרונות, שינויים שפגעו במדינת הרווחה והרחיבו את הפערים החברתיים.

 

תהליכי הפרטה בחינוך ובבריאות הידקו את הקשר בין הכנסת ההורה לאיכות הטיפול שמקבל הילד; פגיעה בעבודה המאורגנת והעברת עשרה אחוז מהעובדים במשק להעסקה קבלנית; הפיכת הזכות לקורת גג מעניינה של המדינה ומוסדותיה לסחורה הנמכרת בשוק: ושחיקה מתמשכת של השכר בשעה שיוקר המחיה מאמיר. כל זאת, לצד אמונה בניהול הסכסוך במקום בפתרון שלו ופגיעה קשה במרקם היחסים העדין בין יהודים לערבים. כיצד משנים מדיניות זו, שאלו מאות אלפי ישראלים במחאת הקיץ 2011? כיצד סוללים לחברה הישראלית דרך של שלום וצדק חברתי, שוויון בין יהודים וערבים, נשים וגברים, אנו שואלים היום. קודם כל, בונים.

 

המרכז הרעיוני בקרן ברל כצנלסון פועל להתחדשות וחיזוק של ערכי תנועת העבודה והשמאל הציוני בישראל. אנחנו, צוות המרכז הרעיוני בשיתוף המכללה החברתית-כלכלית, מובילים תכניות חינוך והכשרה הפוגשות קהלים שונים ומבקשות להכשיר את הדור הבא של המנהיגים- בשירות הציבורי, בשלטון המקומי, בפוליטיקה, בעולם העבודה ובקהילות שונות ומגוונות. אנו מובילים פרויקטים ציבוריים למאבק בגזענות ובהסתה ולשינוי השיח החברתי-כלכלי ומבססים מרכז חשיבה המורכבת מחוקרים ומרצים צעירים מובילים. אנו עושים פעולות אלו ואחרות ברוח חזונו של ברל כצנלסון ובהשראת מלאכת הבנייה הרעיונית והמעשית שהייתה נר לרגליו. 

בברכה,

רמי הוד

 

 

צוות המרכז הרעיוני והמכללה החברתית כלכלית

 • רמי הוד

  רמי הוד

  מנכ״ל המרכז הרעיוני והמכללה החברתית כלכלית

 • ענת רוזיליו-אדלר

  ענת רוזיליו-אדלר

  סמנכ״לית המרכז הרעיוני ומנהלת הזירה הציבורית של הקרן

 • שי צ'רפנוב

  שי צ'רפנוב

  מנהל תכניות מנהיגות

 • אדם רז

  אדם רז

  מנהל פרוייקטים

 • אביעד הומינר

  אביעד הומינר

  עמית ומנהל תוכן

 • אורלי בן אורן

  אורלי בן אורן

  מנהלת אדמניסטרטיבית

 • טל ויינטראוב

  טל ויינטראוב

  סמנכ"לית המכללה החברתית-כלכלית ומנהלת תכנית העמיתים, קרן ברל כצנלסון

 • מיכאל זץ

  מיכאל זץ

  מנהל התכנית לכלכלנים חברתיים

 • רפי קמחי

  רפי קמחי

  מנהל התוכנית למנהיגות עובדים

 • רוני כספי

  רוני כספי

  מנהלת משרד, תוכן ומחקר